Jak rozdělit pevný disk

Aktualizováno: 03 říjen 2017
Zobrazeno: 98237

Pokud máte v počítači dostatečně velký disk, může být výhodnější ho rozdělit. Na jednom disku je operační systém a programy, na druhém pak dokumenty, fotografie, hudba, filmy a další soubory, o které nechcete přijít v případě havárie operačního systému.

Tento návod ukazuje rozdělení pevného disku ve Windows 10. Ve starších verzích Windows je postup až na některé detaily stejný.

Pravým tlačítkem myši klikněte »Start« a vyberte volbu »Správa disků«.

Jak rozdělit pevný disk - Správa disků

Otevře se Správce disků, kde můžeme vidět všechny připojené disky a vytvořené oddíly pevných disků. Klikněte pravým tlačítkem na svazek, který chcete rozdělit a z kontextové nabídky zvolte »Zmenšit svazek...«.

Jak rozdělit pevný disk - Zmenšit svazek

Proběhne dotazování svazku na dostupné místo pro zmenšení. Po dokončení se zobrazí tabulka s údaji o celkové velikosti svazku a dostupném místu pro zmenšení. Hodnoty jsou uvedené v MB (1 GB = 1024 MB). Zadejte velikost zmenšení v MB klikněte na tlačítko »Zmenšit«.

Jak rozdělit pevný disk - Zmenšit

Dojde k vytvoření nového volného prostoru na disku, který bude označen jako "Nepřiřazeno". Klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte »Nový jednoduchý svazek...«.

Jak rozdělit pevný disk - Nový jednoduchý svazek

Spustí se Průvodce vytvořením jednoduchého svazku. Potvrďte tlačítkem »Další«. V dalším kroku zvolte velikost svazku a pokračujte tlačítkem »Další«.

Jak rozdělit pevný disk - Určete velikost svazku

Přiřaďte nové jednotce písmeno a pokračujte tlačítkem »Další«.

Jak rozdělit pevný disk - Přiřadit písmeno jednotky či cestu

Volby formátování svazku ponechte ve výchozím nastavení. Do pole »Jmenovka svazku:« vyplňte název nové jednotky a pokračujte tlačítkem »Další«. Název jednotky lze později změnit.

Jak rozdělit pevný disk - Formátovat oddíl

Zobrazí se Dokončení průvodce vytvořením jednoduchého svazku se souhrnem všech nastavení. Nový svazek nyní vytvoříte stisknutím tlačítka »Dokončit«.

Jak rozdělit pevný disk - Dokončení Průvodce vytvořením jednoduchého svazku

Nový svazek je vytvořen s názvem a písmenem disku, které jsme v průvodci zvolili. Disk je nyní dostupný i v Průzkumníku Windows.

Jak rozdělit pevný disk - Správa disků

TIP 1: Jak změnit písmeno jednotky

TIP 2: Jak nastavit kvóty disku ve Windows 10

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (6)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář