Jak spustit počítač v nouzovém režimu ve Windows 10

Aktualizováno: 26 září 2017
Zobrazeno: 182347

V tomto návodu si ukážeme několik možností jak restartovat operační systém Windows 10 do nouzového režimu.

První možností jak spustit počítač v nouzovém režimu je restart se stisknutou klávesou [Shift]. Klávesu [Shift] je třeba stisknout a držet před kliknutím na volbu »Restartovat«. Dostanete se tak do dialogu pro rozšířené možnosti spuštění.

Spuštění počítače v nouzovém režimu ve Windows 10

Pokračujte kliknutím na možnost »Odstranit potíže | Upřesnit možnosti | Nastavení spouštění«. Klikněte na tlačítko »Restartovat«.

Spuštění počítače v nouzovém režimu ve Windows 10

Počítač se restartuje a zobrazí se nabídka s různými možnostmi spuštění. Klávesou [F4] vyberete Nouzový režim. Klávesou [F5] vyberete Nouzový režim se sítí. Do nouzového režimu se poté standardně přihlásíte svým uživatelským jménem a heslem.

Spuštění počítače v nouzovém režimu ve Windows 10

Po ukončení práce v nouzovém režimu stačí počítač restartovat a ten naběhne opět v normálním režimu.

Druhou možností jak vyvolat dialog pro rozšířené možnosti spuštění najdete přes »Start | Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Obnovení«. Zde vyberte možnost »Spuštění s upřesněným nastavením« tlačítkem »Restartovat«.

Spuštění počítače v nouzovém režimu ve Windows 10

Zobrazí se nabídka s výběrem možností spouštění. Zde už pokračujte opět kroky »Odstranit potíže | Upřesnit možnosti | Nastavení spouštění« a kliknutím na tlačítko »Restartovat«. Postup je stejný jako v první možnosti spuštění v nouzovém režimu viz výše.

Třetí možností spuštění systému v nouzovém režimu je pomocí msconfig.exe. Stiskněte kombinaci kláves [Windows] + [R] a do textového pole napište příkaz »msconfig«. Potvrďte tlačítkem »OK«. Přepněte se na záložku »Spuštění počítače« a zaškrtněte možnost »Bezpečné spuštění«. Dalšími volbami můžete ještě ovlivnit některé možnosti spuštění. Například zvolit nouzový režim s prací v síti. Po kliknutí na »OK« budete dotázáni jestli se má restart provést ihned. Po restartu se do nouzového režimu přihlásíte svým uživatelským jménem a heslem.

Spuštění počítače v nouzovém režimu ve Windows 10

Poslední možnost jak se dostat do nouzového režimu ve Windows 10 je použití kombinace kláves [Shift]+[F8] před startem operačního systému. Pokud ale máte počítač vybaven kombinací UEFI BIOS a SSD disku, tak se vám to pravděpodobně nepodaří. V takovém případě povolte ve Windows 10 spouštění nouzového režimu pomocí klávesy F8.

Co je nouzový režim?

Nouzový režim je možnost pro řešení potíží systému Windows, která spustí počítač v omezeném stavu. Jsou spuštěny pouze základní soubory a ovladače, které jsou potřebné ke spuštění systému Windows. V rozích obrazovky se zobrazí text Nouzový režim pro identifikaci právě používaného režimu systému Windows.

Pokud se po spuštění systému v nouzovém režimu potíže znovu neobjeví, můžete vyloučit jako možné příčiny výchozí nastavení a základní ovladače zařízení. Pokud neznáte důvod potíží, můžete k identifikaci problému použít vylučovací metodu. Pokuste se spustit po jednom všechny běžně používané programy (včetně programů ze složky Po spuštění), abyste zjistili, zda některý program nezpůsobuje potíže.

TIP: Jak povolit spuštění Windows 10 v nouzovém režimu pomocí klávesy F8

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (16)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář