Pokud máte klávesu Num Lock aktivní a vypnete počítač, operační systém by si měl tento stav zapamatovat a Num Lock po opětovném zapnutí počítače znovu aktivovat. Pokud vám ale tento způsob nefunguje a Num Lock se po startu Windows stále vypíná, můžete přistoupit k drobné úpravě systémového registru Windows.

Než se pustíte do úprav systémového registru Windows je vhodné si ho předem zálohovat. Zde je návod jak zálohu systémového registru provést.

Stiskněte kombinaci kláves [Win] + [R] a napište příkaz »regedit«.

Jak automaticky aktivovat klávesu Num Lock při startu Windows

V Editoru registru vyhledejte klíč »HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard« a změňte hodnotu řetězce »InitialKeyboardIndicators« na »2« (pro Windows 7) nebo »80000002« (pro Windows 8 a Windows 10). Někdy může původní řetězec nabývat hodnoty »2147483648«. V tom případě změňte na »2147483650«.

Jak automaticky aktivovat klávesu Num Lock při startu Windows

Stejným způsobem změňte hodnou »InitialKeyboardIndicators« i v klíči »HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard«.

Jak automaticky aktivovat klávesu Num Lock při startu Windows

Zavřete editor registru a vypněte počítač. Znovu zapněte a na přihlašovací obrazovce stiskněte klávesu Num Lock. Počítač nyní znovu vypněte. Po dalším zapnutí by se měla klávesa Num Lock automaticky aktivovat.

Stejným způsobem lze aktivovat i klávesy Caps Lock a Scroll Lock. Při úpravě registru může »InitialKeyboardIndicators« nabývat těchto hodnot:

0 – Vše vypnuto
1 – Caps Lock zapnutý
2 – Num Lock zapnutý
3 – Num Lock a Caps Lock zapnutý
4 – Scroll Lock zapnutý
5 – Caps Lock a Scroll Lock zapnutý
6 – Num Lock a Scroll Lock zapnutý
7 – Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock zapnutý

Je také možné, že Num Lock vypíná váš BIOS. Zkuste v BIOSu hledat položky »POST Behavior«, »NumLock« nebo »Bootup Num-Lock« a jejich nastavení.

Jak automaticky aktivovat klávesu Num Lock při startu Windows

Jak zapnout Num Lock bez zásahu do registru Windows

Pokud nechcete zasahovat do systémového registru, existuje ještě jeden trik jak docílit zapínání klávesy Num Lock při startu operačního systému Windows. Otevřete »Ovládací panely | Možnosti napájení | Nastavení tlačítek napájení«. Zde klikněte na volbu »Změnit nastavení, které není k dispozici«. V dolní části okna deaktivujte volbu »Zapnout rychlé spouštění«. Nové nastavení uložte a vypněte počítač.

Jak automaticky aktivovat klávesu Num Lock při startu Windows

Počítač znovu zapněte a před přihlášením aktivujte klávesu Num Lock. Nepřihlašujte se do systému a počítač restartujte. Nyní již bude numerická klávesnice zapnutá.

TIP: Klávesové zkratky pro Windows 10

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

27 komentářů u "Jak automaticky aktivovat klávesu Num Lock při startu Windows"

 • To vypínání NumLocku mě nebetyčně štvalo už od dob Win NT 3.5, kdysi na to téma vypínání číslic těsně před přihlášením někdo z M$ odpověděl, že je to kvůli bezpečnosti, že nestačí jen Ctrl-Alt-Del pro zobrazení přihlašovacího dialogu, že je nutno i toto (ale bližší vysvětlení, jak to zvýší tu bezpečnost nikdo nikdy nedal). Nicméně M$ se tehdy inspiroval u UNIXovejch systémů, a nutno dodat, že u současnejch linuxovejch dister se to vypínání NL před loginem děje taky a leckdy je poměrně složitý si to v linuxech zapínat.

  Já to vždycky řešil vyhledáním v registru všech hodnot "initialkeyboardindicator" a přepsáním všech na 2 a nebylo nutno se zabejvat další alchymií vypínáním bez přihlašování atd. Ale skončil jsem na Win7x64 a vejš nejdu ani kdyby mi dávali milion.

  Nicméně NL řešíme jenom my, co máme plnohodnotný klávesnice, notbukářům je to prakticky šumafuk…

 • …že je to k v ů l i bezpečnosti…
  co je to tu za nesmyslnej filtr?

  p.s. taky by ta captcha mohla bejt v češtině, viděl jsem jí tak i na webech mimo doménu .cz

 • Pomohlo až v registrech ve VŠECH ! nalezených klíčích InitialKeyboardIndicators nastavit hodnotu na 2.
  Počítač Acer.

 • Zdravím. Dostal som nový NB Fujitsu Celsius s Win10, aj napriek týmto radám a postupom je po zapnutí/reštarte NUM LOCK vždy vypnutý a musím ho zakaždým zapnúť. Už fakt nevieme čo nastaviť 🙁

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>