Nástroj najdete v »Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Nástroje pro správu«. Zde spusťte nástroj »Diagnostika paměti Windows«. Jednodušší způsob spuštění je přes okno »Spustit«, které vyvoláte klávesami [Windows] + [R]. Do textového pole napište příkaz »mdsched« a potvrďte tlačítkem »OK«. Nástroj Diagnostika paměti Windows se spustí a nabídne vám dvě možnosti. Spustit test pamětí ihned nebo odložit test na příští spuštění počítače. Před restartem uložte otevřené dokumenty a zavřete spuštěné programy.
Po restartu počítače se spustí prostředí diagnostického programu a testování je automaticky zahájeno ve standardním nastavení.
Do širšího nastavení se dostanete prostřednictvím klávesy [F1]. V nastavení najdete tři možné kombinace různých testů:
- Základní – Základními testy jsou MATS+, INVC,a SCHCKR (mezipaměť povolena).
- Standardní – Zahrnuje všechny základní testy a testy LRAND, Stride6 (mezipaměť povolena), CHCKR3, WMATS+ a WINVC.
- Rozšířený – Zahrnuje všechny standardní testy a testy MATS+ (mezipaměť zakázána), Stride38, WSCHCKR, WStride-6, CHCKR4, WCHCKR3, ERAND, Stride6 (mezipaměť zakázána) a CHCKR8.
Mezipaměť lze nastavit ve třech režimech:
- Výchozí – Výchozí nastavení mezipaměti každého testu.
- Zapnuto – Zapnout mezipaměť pro všechny testy.
- Vypnuto – Vypnout mezipaměť pro všechny testy.
Posledním nastavením je počet průchodů (opakování) celé kombinace testů v rozsahu 0-15.
Mezi jednotlivými nastaveními se přepínáte klávesou [Tab]. Nové nastavení spustíte klávesou [F10].
Nezjistí-li test žádné potíže, systém se restartuje a spustí se operační systém. Pokud diagnostický nástroj najde chyby, je to důvod k reklamaci paměťového modulu.
Výsledky testů nástroje Diagnostika paměti Windows můžete zkontrolovat v Prohlížeči událostí. Pomocí kombinace kláves [Windows] + [R] otevřete okno »Spustit«, napište příkaz »eventvwr« a potvrďte tlačítkem »OK«. V levé části prohlížeče událostí najděte »Protokoly systému Windows | Systém«. Ve výpisu protokolů hledejte ve sloupci zdroj položku MemoryDiagnostics-Results. Označte jí myší a v dolní části uvidíte detaily protokolu.
Můžete také vyzkoušet oblíbený program na testování pamětí Memtest86. Při jeho použití je třeba vytvořit bootovací CD/DVD nebo flash disk, ze kterého spustíte počítač. Pro důkladné otestování nechte testy běžet minimálně 8 až 12 hodin. S vytvořením bootovacího USB flash disku vám pomůže program Rufus.
TIP: Jaký je rozdíl mezi režimem spánku a hibernací ve Windows
Václav •
žádná složka systém a zabezpečení neexistjte !!!!
Kristián •
Co to meleš, existuje
Misose •
Ak sa bavíme napr. o Windows 7. Václav nemal asi zvolené delenie ovládacieho panelu na kategórie, ale zvolené ikonky. V jeho prípade potom hneď vidí nástroje na správu.
Andre •
Prej neexistuje 😀 tak ty už nepij ani vodu 😀 maš to tam tu cestu popsanou jak pro blbce 😀
Jiří •
Václave, já ji tu taky nemám, ale přímo v ovládacích panelech mám Nástroje pro správu a tam to je.
mikimik69 •
win+r cmd enter mdshed enter
>>! •
a co tak sa dohodnut kto aky win pouziva ?:D
Mikuláš •
Jakej windows? Ten uz letel pred 10ti lety pryc z pc 😀 Linux — no problema
Martin •
KDyž používám Linhnus, proč se se*eš do komentářů pro windejs nástroj ? Přijde ti to vtipné, nebo si jen neumíš odůvodnit, proč by takový nástroj mohl být potřeba i přes to, že přímo s widlejsem to nemusí mít žádnou spojitost (vadné RAM či jejich test před/po OC apod) ?