Testování paměti RAM ve Windows

Aktualizováno: 14 srpen 2017
Zobrazeno: 107227

Při podezření na problém s pamětí RAM je vhodné spustit diagnostický program a paměti otestovat. Základní test integrity pamětí obsahuje i operační systém Windows. Nástroj se jmenuje Diagnostika paměti Windows.

Nástroj najdete v »Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Nástroje pro správu«. Zde spusťte nástroj »Diagnostika paměti Windows«. Jednodušší způsob spuštění je přes okno »Spustit«, které vyvoláte klávesami [Windows] + [R]. Do textového pole napište příkaz »mdsched« a potvrďte tlačítkem »OK«. Nástroj Diagnostika paměti Windows se spustí a nabídne vám dvě možnosti. Spustit test pamětí ihned nebo odložit test na příští spuštění počítače. Před restartem uložte otevřené dokumenty a zavřete spuštěné programy.

Testování paměti RAM

Po restartu počítače se spustí prostředí diagnostického programu a testování je automaticky zahájeno ve standardním nastavení.

Testování paměti RAM

Do širšího nastavení se dostanete prostřednictvím klávesy [F1]. V nastavení najdete tři možné kombinace různých testů:

  • Základní - Základními testy jsou MATS+, INVC,a SCHCKR (mezipaměť povolena).
  • Standardní - Zahrnuje všechny základní testy a testy LRAND, Stride6 (mezipaměť povolena), CHCKR3, WMATS+ a WINVC.
  • Rozšířený - Zahrnuje všechny standardní testy a testy MATS+ (mezipaměť zakázána), Stride38, WSCHCKR, WStride-6, CHCKR4, WCHCKR3, ERAND, Stride6 (mezipaměť zakázána) a CHCKR8.

Mezipaměť lze nastavit ve třech režimech:

  • Výchozí - Výchozí nastavení mezipaměti každého testu.
  • Zapnuto - Zapnout mezipaměť pro všechny testy.
  • Vypnuto -  Vypnout mezipaměť pro všechny testy.

Posledním nastavením je počet průchodů (opakování) celé kombinace testů v rozsahu 0-15.

Mezi jednotlivými nastaveními se přepínáte klávesou [Tab]. Nové nastavení spustíte klávesou [F10].

Testování paměti RAM

Nezjistí-li test žádné potíže, systém se restartuje a spustí se operační systém. Pokud diagnostický nástroj najde chyby, je to důvod k reklamaci paměťového modulu.

Výsledky testů nástroje Diagnostika paměti Windows můžete zkontrolovat v Prohlížeči událostí. Pomocí kombinace kláves [Windows] + [R] otevřete okno »Spustit«, napište příkaz »eventvwr« a potvrďte tlačítkem »OK«. V levé části prohlížeče událostí najděte »Protokoly systému Windows | Systém«. Ve výpisu protokolů hledejte ve sloupci zdroj položku MemoryDiagnostics-Results. Označte jí myší a v dolní části uvidíte detaily protokolu.

Testování paměti RAM

Můžete také vyzkoušet oblíbený program na testování pamětí Memtest86. Při jeho použití je třeba vytvořit bootovací CD/DVD nebo flash disk, ze kterého spustíte počítač. Pro důkladné otestování nechte testy běžet minimálně 8 až 12 hodin. S vytvořením bootovacího USB flash disku vám pomůže program Rufus.

TIP: Jaký je rozdíl mezi režimem spánku a hibernací ve Windows

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (9)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář