Nástroj najdete v »Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Nástroje pro správu«. Zde spusťte nástroj »Diagnostika paměti Windows«. Jednodušší způsob spuštění je přes okno »Spustit«, které vyvoláte klávesami [Windows] + [R]. Do textového pole napište příkaz »mdsched« a potvrďte tlačítkem »OK«. Nástroj Diagnostika paměti Windows se spustí a nabídne vám dvě možnosti. Spustit test pamětí ihned nebo odložit test na příští spuštění počítače. Před restartem uložte otevřené dokumenty a zavřete spuštěné programy.

Testování paměti RAM

Po restartu počítače se spustí prostředí diagnostického programu a testování je automaticky zahájeno ve standardním nastavení.

Testování paměti RAM

Do širšího nastavení se dostanete prostřednictvím klávesy [F1]. V nastavení najdete tři možné kombinace různých testů:

  • Základní – Základními testy jsou MATS+, INVC,a SCHCKR (mezipaměť povolena).
  • Standardní – Zahrnuje všechny základní testy a testy LRAND, Stride6 (mezipaměť povolena), CHCKR3, WMATS+ a WINVC.
  • Rozšířený – Zahrnuje všechny standardní testy a testy MATS+ (mezipaměť zakázána), Stride38, WSCHCKR, WStride-6, CHCKR4, WCHCKR3, ERAND, Stride6 (mezipaměť zakázána) a CHCKR8.

Mezipaměť lze nastavit ve třech režimech:

  • Výchozí – Výchozí nastavení mezipaměti každého testu.
  • Zapnuto – Zapnout mezipaměť pro všechny testy.
  • Vypnuto –  Vypnout mezipaměť pro všechny testy.

Posledním nastavením je počet průchodů (opakování) celé kombinace testů v rozsahu 0-15.

Mezi jednotlivými nastaveními se přepínáte klávesou [Tab]. Nové nastavení spustíte klávesou [F10].

Testování paměti RAM

Nezjistí-li test žádné potíže, systém se restartuje a spustí se operační systém. Pokud diagnostický nástroj najde chyby, je to důvod k reklamaci paměťového modulu.

Výsledky testů nástroje Diagnostika paměti Windows můžete zkontrolovat v Prohlížeči událostí. Pomocí kombinace kláves [Windows] + [R] otevřete okno »Spustit«, napište příkaz »eventvwr« a potvrďte tlačítkem »OK«. V levé části prohlížeče událostí najděte »Protokoly systému Windows | Systém«. Ve výpisu protokolů hledejte ve sloupci zdroj položku MemoryDiagnostics-Results. Označte jí myší a v dolní části uvidíte detaily protokolu.

Testování paměti RAM

Můžete také vyzkoušet oblíbený program na testování pamětí Memtest86. Při jeho použití je třeba vytvořit bootovací CD/DVD nebo flash disk, ze kterého spustíte počítač. Pro důkladné otestování nechte testy běžet minimálně 8 až 12 hodin. S vytvořením bootovacího USB flash disku vám pomůže program Rufus.

TIP: Jaký je rozdíl mezi režimem spánku a hibernací ve Windows

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

9 komentářů u "Testování paměti RAM ve Windows"

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>