Jak zjistit chyby na pevném disku

Ve Windows XP můžete ke spuštění aplikace chkdsk využít klávesovou zkratku [Windows]+[R]. Do okna »Spustit« napište příkaz »cmd« a stiskněte klávesu [Enter] nebo příkaz potvrďte tlačítkem »OK«.

Jak zjistit chyby na pevném disku

Ve Windows 7 klikněte na nabídku Start. Do pole pro vyhledávání napište »cmd«. Ve výsledcích hledání klikněte na aplikaci cmd pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte »Spustit jako správce«. Tím spustíte příkazový řádek s administrátorskými právy.

Jak zjistit chyby na pevném disku

Ve Windows 10 klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu »Start« a vyberte možnost »Příkazový řádek (správce)«.

Jak zjistit chyby na pevném disku

V příkazovém řádku zadejte příkaz »chkdsk c:« pokud chcete provést kontrolu integrity na disku C:. Po dokončení analýzy se zobrazí hlášení o zjištěných problémech a chybách. Jestliže zadáte příkaz bez parametrů, proběhne pouze kontrola a chyby se neodstraní.

Pro spuštění kontroly s odstraněním nalezených problémů zadejte příkaz s parametrem »chkdsk c: /f«.

Aby bylo vykonání příkazu úspěšné, je nutné aby jednotka pevného disku byla přepnuta do vyhrazeného přístupu. U systémového disku (většinou disk C:) nelze využít parametr »/f« za chodu operačního systému. Chkdsk po spuštění zobrazí chybovou hlášku a nabídne automatické spuštění kontroly při příštím startu systému Windows.

Jak zjistit chyby na pevném disku

Parametry programu CHKDSK

 • /f – opraví poškozené segmenty a další chyby disku

 • /v – rozdílné funkce podle souborového systému – (FAT) zobrazí cestu a jméno každého souboru na disku (NTFS) zobrazí dodatečné informace a zprávy o vyčištění (pokud jsou k dispozici)

 • /r – lokalizovat špatné sektory a obnovit čitelnou informaci (zahrnuje funkcionalitu /f, ale dělá navíc i dodatečnou kontrolu fyzických chyb na disku)

 • /l – (NTFS) nastavuje velikost výstupu

 • /x – vynutit odpojení svazku (je závislé na /f)

 • /i – (NTFS) vykonat jen minimální kontrolu indexování

 • /c – (NTFS) vynechá kontrolu cyklů v adresářové struktuře

 • /b – (NTFS) znovu ověřit špatné svazky (je závislé na /r)

Aplikace chkdsk nabízí ještě další možnosti kontroly disku. Jejich podrobný výpis dostanete po vložení příkazu »chkdsk /?«. Příkaz potvrďte klávesou [Enter].

Jak zjistit chyby na pevném disku

TIP: Jak vyčistit pevný disk

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

12 komentářů u "Jak zjistit chyby na pevném disku (chkdsk)"

 • Tomáš • 

  Opakovaně vidím matoucí překlad popisu parametru /r do češtiny. Není to o "závislosti" na /f, ale o tom, že parametr /r zahrnuje funkcionalitu /f, ale dělá navíc i fyzickou kontrolu disku.

 • U systémového disku (většinou disk C:) nelze využít parametr »/f« za chodu operačního systému. Jak jednotku pevného disku přepnout do vyhrazeného přístupu ?

  • Jednoduše stačí cmd jako správce, napsat chkdsk /f /r (záleží na typu kontroly co chceš, stačí klidně jen /f ale já dávám obě, je to dost dlouhé, několik hodin, ale můžu si pak být jistý, že je opraveno všechno co je potřeba..) a potvrdit enterem, po chvíli se objeví tabulka s textem, který laicky řečeno znamená, jestli chceš kontrolu provést po restartu systému, dáš Y a potvrdis enterem a restartuješ PC / notebook… Pak už ti jen proběhne oprava.. a vím že je to starší komentář, ale poučit někoho můžu vždycky ..

 • Dobrý den,
  mám externí disk 2.5 s daty ve formátu raw.
  Dá se tento disk vrátit zpátky na NTsC bez ztráty dat ?
  CHKDSK píše, že není k dispozici pro jednotku RAW.
  Externí disk ve 100% stavu, žádné vadné sektory.
  Stalo se to pravděpodobně vinou nedostatečného napájení z počítače při zapojení USB a následném odpojení a znovu zapojení.
  Různé programy recovery jsou nedostatečné pro zachranu dat.
  Výsledek tak 20%.
  Mě by spíše zajímal ten případný návrat do NTSC bez ztráty dat.

 • Franta Kreisinger • 

  Já bych naopak potřeboval vědět, jak potlačit automatické spouštění CHKDSK při startu Windows (7/64 resp. 10/64), neboť se mi neustále spouští bez důvodu (zřejmě kvůli multibootu). Vzhledem k tomu, že mám v PC několik disků a navíc ještě rozdělených, je opruz to hlídat a neustále mečkat ESC.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>