Jaký je rozdíl mezi režimem spánku a hibernací ve Windows

Aktualizováno: 14 únor 2017
Zobrazeno: 57775

V operačním systému Windows lze nastavit několik režimů hospodaření s energií. Pomocí tlačítka pro vypnutí, tlačítka režimu spánku nebo sklopením víka notebooku můžete přejít do režimu spánku nebo do režimu hibernace. Jaký je rozdíl mezi režimem spánku a režimem hibernace a jak je nastavit? A proč se počítač sám probudí z režimu spánku?

Režim spánku

Počítač v režimu spánku není zcela vypnutý. Data se uloží do paměti RAM a počítač musí být stále napájen. Spotřeba energie je ale podstatně nižší než v normálním režimu. Z režimu spánku se počítač probudí prakticky okamžitě do místa, ve kterém jste skončili. Data se nemusejí načítat z pevného disku a počítač je ihned připraven k práci.

Nevýhodou režimu spánku je skutečnost, že při náhlém výpadku napájení může dojít ke ztrátě dat, která ještě nebyla uložená na pevném disku. Pokud je baterie notebooku už moc slabá, Windows automaticky uloží veškerou vaši práci a počítač se automaticky vypne. Režim spánku je vhodný, když nejste u počítače kratší čas.

Režim hibernace

Při přechodu počítače do režimu hibernace se obsah operační paměti RAM uloží na pevný disk a počítač se vypne. Na disku musí být dostatek volného místa. Alespoň tolik jak velkou máte paměť RAM. Při zapnutí se načte obsah operační paměti a vy můžete pokračovat v práci z místa, ve kterém jste skončili.

V porovnání s režimem spánku je start o něco pomalejší, protože se data načítají z pevného disku. Hibernace je vhodnější když víte, že počítač nebudete používat delší dobu. Tento režim byl navrhnut speciálně pro přenosné počítače.

Nastavení režimu spánku a hibernace

Ve starších verzích Windows najdete nastavení možností napájení přes »Ovládací panely | Hardware a zvuk | Možnosti napájení«.

Možnosti napájení ve Windows 7

Ve Windows 10 se režim spánku nastavuje přes »Start | Nastavení | Systém | Napájení a režim spánku«. Zde najdete základní možnosti nastavení napájení a režimu spánku. Pro podrobnější nastavení musíte kliknout na položku »Další nastavení napájení« v dolní části okna.

Nastavení napájení a režimu spánku

V dalším nastavení napájení přejděte na možnost »Nastavení tlačítek napájení« a v části »Nastavení vypnutí« zaškrtněte »Přepnout do režimu hibernace«. Pokud jsou volby »Nastavení vypnutí« zamrzlé klikněte na »Změnit nastavení, které není k dispozici« v horní části okna.

V tomto okně také můžete nastavit chování počítače při stisknutí tlačítka pro vypnutí, tlačítka režimu spánku a při zavření víka notebooku (neprovádět žádnou akci, režim spánku, režim hibernace, vypnout, vypnout displej).

Nastavte také, bude-li počítač po probuzení vyžadovat heslo do Windows.

Volba »Zapnout rychlé spuštění« pomáhá rychleji spustit vypnutý počítač. Pokud při spouštění počítače neregistrujete žádné problémy můžete volbu zapnout. Nezapomeňte nastavení uložit tlačítkem »Uložit změny«.

Přepnout do režimu hibernace

Režim hibernace, je nyní dostupný pod nabídkou možností vypnutí počítače (můžete využít kombinaci kláves [Windows] + [X]). Stejným postupem do nabídky přidáte režim spánku.

Režim hibernace v možnostech vypnutí

V okně »Možnosti napájení«, můžete také upravit nebo vytvořit vlastní schéma napájení. Pro úpravu schéma napájení vyberte jedno z přednastavených schémat a klikněte na »Změnit nastavení schématu«.

Změnit nastavení schématu

V novém okně lze upravit základní chování počítače podle způsobu napájení. Pokud potřebujete nastavit možnosti napájení detailněji klikněte na volbu »Změnit pokročilé nastavení napájení«.

Změnit pokročilé nastavení napájení

Zde můžete opravdu detailně nastavit chování jednotlivých komponent počítače. Upravené nastavení uložte pomocí tlačítek »Použít« a »OK«. Pokud s nastavením nejste spokojeni můžete se vrátit k výchozím hodnotám tlačítkem »Obnovit výchozí hodnoty plánu«.

Nastavení napájení

Proč se počítač sám probudí z režimu spánku?

V některých případech se může stávat, že se počítač z režimu spánku samovolně probudí. Zkuste zkontrolovat jestli nemáte v BIOSu aktivovanou funkci Wake on LAN, nebo naplánovanou úlohu v Plánovači úloh. Můžete také zakázat spouštět úlohy v možnostech napájení. Zakažte volby položky »Povolit časovače pro probuzení«.

Možnosti napájení

Počítač může probouzet z režimu spánku i některý hardware (typicky myš). Otevřete Správce zařízení a v seznamu hardwaru vyhledejte zařízení, kterému chcete zabránit v probuzení vašeho počítače z režimu spánku. Klikněte dvakrát na jeho název. V novém okně na záložce »Řízení spotřeby« odškrtněte volbu »Povolit zařízení probouzet počítač«. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.

Zakažte zařízení probouzet počítač

Můžete také vyzkoušet několik příkazů pro příkazovou řádku. Pro zjištění co počítač naposledy probudilo ze spánku/hibernace spusťte příkazovou řádku jako správce a napište příkaz »powercfg -lastwake«. Vidíme, že počítač probudil stisk napájecího tlačítka (Power Button).

Proč se počítač sám probudí z režimu spánku

Pomocí příkazu »powercfg -devicequery wake_armed« vypíšete všechna zařízení, která mohou probouzení z režimu spánku způsobovat.

Proč se počítač sám probudí z režimu spánku

Příkaz »powercfg -waketimers« zase vypíše naplánované úlohy, které také mohou počítač probouzet. Vy potom můžete nastavit konkrétním úlohám jiný plán spouštění.

Proč se počítač sám probudí z režimu spánku

TIP: Jak nastavit automatický restart nebo vypnutí počítače

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (3)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář