Jak nastavit velikost písma ve Windows 10

Aktualizováno: 10 červenec 2017
Zobrazeno: 48361

Jak nastavit větší písmo na ploše, jak zvětšit nebo zmenšit ikony zástupců nebo jak zlepšit čitelnost písma vybraných položek si ukážeme v tomto tipu.

Jak zvětšit písmo

Pro zvětšení písma popisků ikon na ploše a textů v aplikacích musíte otevřít »Start | Nastavení | Systém | Displej«. Pokud používáte více displejů vyberte ten, u kterého potřebujete změnit velikost písma a posuvníkem níže velikost písma změňte.

Jak zvětšit písmo

Ve Windows 10 s nainstalovaným Creators Update se nastavení velikosti textu změnilo.  V »Nastavení | Systém | Displej« v části Měřítko a rozložení je rozbalovací menu, ve kterém můžete nastavit zvětšení písma, aplikací a ikon na 125 %, 150 % nebo 175 %.

Jak nastavit velikost písma ve Windows 10

Můžete si také zvolit vlastní měřítko v rozmezí 100 % - 500 %. K tomuto nastavení se dostanete přes »Nastavení | Systém | Displej«. V části Měřítko a rozložení klikněte na »Vlastní měřítko«.

Jak nastavit velikost písma ve Windows 10

Při změně velikosti se mění i velikost ikon a textů nejen na ploše, ale napříč celým systémem.

Jak zvětšit písmo

Jak zvětšit písmo vybraných položek

Zvětšit písmo je možné jen u některých systémových položek, jako například záhlaví Průzkumníka souborů.

Přejděte na »Start | Nastavení | Systém | Displej«. V dolní části okna klikněte na odkaz »Upřesňující nastavení zobrazení«. V dalším okně sjeďte opět dolů a v části »Související nastavení«, klikněte na odkaz »Upřesnit nastavení velikosti textu a jiných položek«. Otevře se okno »Zobrazení«, kde si můžete vybrat položku a upravit její velikost textu.

Ve Windows 10 Creators Update verze 1703 byl tento dialog odstraněn.

Jak zvětšit písmo vybraných položek

Při nastavení záhlaví na velikost písma 12 a tučném zobrazení vypadá výsledek následovně.

Jak zvětšit písmo vybraných položek

Jak zvětšit ikony na ploše

Při běžném používání myši a klávesnice, je zvětšení ikon zástupců na ploše velice jednoduché. Stačí přejít na plochu, stisknout a podržet klávesu [Ctrl] a otáčet kolečkem myši. Ikony pak budou plynule měnit svou velikost. Při této funkci se mění pouze velikost ikon. Text popisků zůstává stejný.

Stejným způsobem můžete ikony zmenšit.

Jak zvětšit ikony na ploše

Funkce Lupa

Ke zvětšení textu můžete využít i funkci Lupa vestavěnou ve Windows. Aktivujete ji kombinací kláves [Windows]+[+], deaktivujete potom klávesami [Windows]+[Esc].

Jak zvětšit písmo - funkce Lupa

TIP: Klávesové zkratky pro Windows 10

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (14)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář