Nechtěně otočená pracovní plocha Windows – jak otočit obrazovku

Při práci ve Windows jsou klávesové zkratky výborným pomocníkem. Někdy se ale stane, že nedopatřením zmáčknete určitou kombinaci kláves a pracovní plocha Windows se vám otočí o devadesát stupňů.

První co vyzkoušejte pro uvedení pracovní plochy do původního nastavení je stisknutí klávesové zkratky [Ctrl]+[Alt]+[šipka nahoru].

Nechtěně otočená pracovní plocha Windows

Problém s otočením pracovní plochy může mít v zásadě dvě příčiny. První je ovládací panel pro HD grafiku Intel. Druhá příčina může vězet přímo v nastavení orientace zobrazení ve Windows (Windows 8, 8.1, Windows 10).

Ovládací panel pro HD grafiku Intel

Utilitu Ovládací panel pro HD grafiku Intel má v počítači nainstalovanou každý, jehož počítač je vybaven grafickým čipem Intel nebo procesorem Intel s integrovanou grafickou kartou. Ovládací panel má ve výchozím nastavení povolené ovládání pomocí klávesových zkratek. Právě pomocí těchto zkratek je možné otáčet s pracovní plochou Windows.

To jestli máte Ovládací panel pro HD grafiku Intel nainstalovaný, zjistíte velice jednoduše použitím klávesové zkratky [Ctrl]+[Alt]+[F12], která utilitu spouští.

Pokud máte klávesové zkratky pro ovládání grafiky Intel aktivní, vrátíte pracovní plochu do původního zobrazení jednoduše pomocí kláves [Ctrl]+[Alt]+[šipka nahoru].

Nechtěně otočená pracovní plocha Windows

Jestliže chcete klávesové zkratky pro ovládání grafického centra Intel deaktivovat a předejít nechtěnému otočení pracovní plochy, stiskněte kombinaci kláves [Ctrl]+[Alt]+[F12]. Ovládací panel pro HD grafiku Intel se spustí. Klikněte na volbu »Možnosti a podpora« a zakažte klávesové zkratky. Klikněte na ikonu »Zakázat« a nastavení potvrďte tlačítkem »Použít«.

Nechtěně otočená pracovní plocha Windows

Nastavení orientace zobrazení ve Windows

Ve Windows 10 najdete nastavení orientace zobrazení pracovní plochy v »Start | Nastavení | Systém | Displej«. Zde máte na výběr ze čtyř možností:

  • Na šířku
  • Na výšku
  • Na šířku (s překlopením)
  • Na výšku (s překlopením)

Nechtěně otočená pracovní plocha Windows

Ve Windows 8/8.1 je potřeba otevřít »Nastavení | Ovládací panely | Vzhled a přizpůsobení | Zobrazení | Změnit nastavení zobrazení«.

Nechtěně otočená pracovní plocha Windows

TIP: Jak uložit fotografie ze zamykací obrazovky Windows a použít je jako tapetu na plochu

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

11 komentářů u "Nechtěně otočená pracovní plocha Windows – jak otočit obrazovku"

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>