Od Windows 7 je součástí operačního systému také nástroj Kalibrace barev displeje. Pomocí tohoto jednoduchého nástroje nastavíte displej počítače tak, aby barevné podání působilo přirozeně. Průvodce vám pomůže nastavit Gamma hodnotujas, kontrast a vyvážení jednotlivých barevných složek.

Pro spuštění nástroje Kalibrace barev displeje stiskněte klávesovou zkratku [Windows]+[R] a napište příkaz »dccw«. Potvrďte příkaz klávesou [Enter] nebo klikněte na »OK«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

První okno Kalibrace barev displeje zobrazí požadavek na přesunutí okna na displej, který chcete kalibrovat. To se týká jen uživatelů, kteří používají více displejů.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pokud je to možné, nastavte pomocí ovládacích tlačítek displeje výchozí nastavení barev. Potom pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Podívejte se, jak má vypadat správné nastavení hodnoty Gamma a pokračujte pomocí tlačítka »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V tomto okně upravte hodnotu Gamma tak, aby co nejvíce odpovídala vzoru z předchozího okna. Až budete spokojeni pokračujte k dalšímu kroku tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V ovládacím menu displeje najděte prvky pro úpravu jasu a kontrastu (brightness, contrast). Pokračujte v průvodci pomocí tlačítka »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Prohlédněte si vzor nastavení správného jasu obrazovky a pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pomocí ovládacích prvků displeje upravte jas (brightness) tak, aby bylo možné na obrázku odlišit košili od obleku a zároveň bylo písmeno X stěží rozpoznatelné. Až budete mít jas nastaven podle obrázku, pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Před úpravou kontrastu si prohlédněte vzor nastavení správného kontrastu a pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pomocí ovládacího prvku pro nastavení kontrastu (contrast), nastavte kontrast na nejvyšší hodnotu, při které jsou ještě vidět záhyby a knoflíky na košili. Po správném nastavení můžete pokračovat tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Dalším krokem kalibrace barev displeje bude nastavení vyvážení barev. Pokračujte k dalšímu kroku tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pomocí posuvníků ve spodní části okna odeberte všechna zabarvení z šedých sloupců. Až budete s nastavení spokojeni pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V posledním kroku průvodce si ještě můžete porovnat novou kalibraci s předchozí kalibrací.

Pokud budete chtít ještě nastavit správné zobrazení textu na obrazovce, ponechte zaškrtnutí u volby »Po kliknutí na tlačítko Dokončit spustit nástroj ClearType Tuner, který zajistí, aby se text nadále zobrazoval správně (doporučeno)«.

Nyní klikněte na tlačítko »Dokončit«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pokud jste v posledním kroku ponechali zatrženou volbu pro spuštění nástroje ClearType Tuner, zobrazí se průvodce pro optimalizaci textu ClearType. Můžete pokračovat tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Průvodce nejdříve zkontroluje, zda máte monitor nastaven na své nativní rozlišení. Pokud by tomu tak nebylo, nabídne vám průvodce možnost změnit nastavení rozlišení na nativní hodnotu vašeho displeje. Pokračujte pomocí tlačítka »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Průvodce vám nabídne několik ukázek textu, z nichž vyberte tu nejlepší. Na další krok vždy přejděte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V posledním kroku je zobrazena informace o dokončení optimalizace zobrazení textu. Můžete stisknout tlačítko »Dokončit«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

TIP: Jak zjistit nativní rozlišení displeje ve Windows

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

4 komentáře u "Kalibrace barev displeje ve Windows"

 • pyramidak • 

  Kdokoliv kdo vnímá, že jeho monitor zobrazuje špatné barvy, má špatný kontrast, tak by měl investovat do kalibrace sondou. Čím horší barvy na začátku, tím znatelnější zlepšení po kalibraci sondou, protože sonda z vašeho monitoru vytáhne maximum. Kalibrací očima sice dosáhnete zlepšení na první pohled, ale také napácháte škody, které na první pohled nemusí být vidět.

 • No, většina amatérů buď publikuje fotky na internetu, kde je to úplně jedno, protože každý má monitor nastavený jinak, nebo tiskne. A pak si buď metodou pokus omyl nastaví barvy tak, aby odpovídaly jeho tiskárně, nebo tiskne jinde a pak s tím neudělá nic. Myslím, že v tom případě úplně stačí popsaný nástroj, nebo tovární nastavení monitoru, a peníze je vhodné vyhazovat na jiné požitky. A profesionál sem asi nechodí. Jojo, věda se dá udělat ze všeho.

 • pyramidak • 

  Velký omyl. Lidé upravující fotografie na nekalibrovaných monitorech si myslí, že vzhledem k tomu, že zákazníci doma nemají kalibrovaný monitor, tak uvidí barvy tak jako tak špatně. Ve skutečnosti vaše úpravy zpravidla vidí v mnohem horším podání. Dám jednoduchý příklad.
  Na svém nekalibrovaném monitoru, který dělá fotky světlejší (Gamma1.9), studenější (7500K) a táhne do zelena, opravíte fotografii, aby vypadala dobře. Zákazník doma na svém nekalibrovaném monitoru, který dělá fotky tmavší (Gamma2,4) teplotou (6300K), uvidí velmi tmavou fotku s podivným nádechem bílé, ale to ještě netušíte, jak rozdílná červená a zelená na vašem monitoru může být. Pokud jste upravovali barvy dokonce selektivně, tak to teprve dostane punc originality, kterou jste nechtěli. Závěr pro zákazníka bude, že jste amatér. Pokud kalibrovaný monitor máte, tak zákazník uvidí trochu tmavší fotku, v tomto případě se skoro správným vyvážením bílé a selektivní úpravy červené nebo zelené uvidí slaběji nebo silněji, ale pořád budou blíže realitě. Závěr pro zákazníka je, že jeho monitor zobrazuje jinak.
  Druhý omyl je, že bez sondy můžete kalibrovat barvy. Rozdíl mezi ruční opravou gammy a srovnáním barev sondou je neporovnatelný. Roky takto sledujete špatné barvy, na které si mozek zvykne. A to je problém, pokud chcete pracovat s barvami.

 • milancz2 • 

  Dobrý den,
  když to nastavím tímto způsobem, tak se mi po spuštění hry, nebo po nějaké době nastaví teplota barev zase tam, kde byla. Nevím si už rady.

  Předem děkuji za odpověď

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>