Otevřít počítač a podívat se z jakých komponent se skládá není vždy možné. V případě notebooků je to často téměř vyloučeno.

Nástroj Systémové informace ve Windows

Ve Windows můžete použít nástroj s názvem Systémové informace. Vyvoláte ho pomocí stisku kláves [Windows]+[R] a příkazu »msinfo32«. Příkaz potvrdíte klávesou [Enter].

Jak zjistit typ základní desky

Příkaz »msinfo32« můžete napsat také do pole pro hledání.

Jak zjistit typ základní desky

V aplikaci Systémové informace získáte detailní přehled o operačním systému. S informacemi o komponentách počítače je to ale horší. Jaký model základní desky je v počítači osazen se zde pravděpodobně nedozvíte vůbec.

Jak zjistit typ základní desky

HWiNFO

Jedním z nástrojů třetí strany je program HWiNFO, který je zdarma k dispozici ve 32 i 64bitové variantě na stránkách výrobce. Program existuje i ve verzi portable, takže nemusíte nic instalovat. Z webu výrobce stáhnete ZIP archív, rozbalíte na pevný disk a spustíte. Program provede skenování hardwarové konfigurace počítače a zobrazí výsledek.

V základním přehledu přesně zjistíte model základní desky, typ procesoru nebo informace o grafické kartě.

Jak zjistit typ základní desky

Dále můžete procházet jednotlivé komponenty a zjistit další detailní informace jak o základní desce, tak i ostatních součástech počítače.

Jak zjistit typ základní desky

CPU-Z

Další oblíbený diagnostický program se jmenuje CPU-Z. Je také poskytován zdarma i jako přenosná verze (soubor ZIP). Jeho aktuální vydání si stáhněte z webu výrobce.

Po spuštění se zobrazí okno programu se záložkami. Přepínáním jednotlivých záložek zobrazíte detailní informace o komponentách.

Jak zjistit typ základní desky

Pokud používáte jiné diagnostické programy, podělte se o zkušenosti s nimi v komentářích níže.

TIP: Jak aktualizovat ovladače zařízení ve Windows

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

3 komentáře u "Jak zjistit typ základní desky"

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>