Při vytváření bitové kopie systému se zálohuje operační systém, zaváděcí sektor, nainstalované programy a dokumenty. Při havárii pevného disku nebo zhroucení operačního systému, lze pomocí bitové kopie vrátit Windows do plně funkčního stavu. Je tedy vhodné jednou za čas bitovou kopii vytvořit a uložit na externím disku, ze kterého potom vše obnovíte.
Jak obnovit Windows z bitové kopie systému
Připojte k počítači externí disk a ujistěte se, že má k němu operační systém přístup. Externí disk musí mít dostatečnou kapacitu pro všechna data z pevného disku počítače.
Ve Windows 10 klikněte pravým tlačítkem myši na »Start« a z nabídky vyberte »Ovládací panely«.
V Ovládacích panelech přejděte na »Systém a zabezpečení | Zálohování a obnovení«. V okně Zálohování a obnovení (Windows 7) klikněte na odkaz »Vytvořit bitovou kopii systému«.
Pokud nejste přihlášeni pod účtem správce, budete vyzváni k zadání příslušného hesla. Systém vyhledá zařízení dostupná pro vytvoření bitové kopie systému.
Nyní můžete vybrat, kam chcete zálohu uložit. V našem případě je to externí disk. Pokud máte umístění vybráno, pokračujte tlačítkem »Další«.
Zkontrolujte a potvrďte nastavení zálohování tlačítkem »Spustit zálohování«.
Bitová kopie se uloží na externí disk. Délka zálohování závisí na množství dat, která jsou na pevném disku. Záloha může zabrat i několik hodin.
Po dokončení zálohy vám bude nabídnuta možnost vytvoření disku pro opravu systému. Doporučuji tento disk rovnou vytvořit, protože se bude hodit při obnově operačního systému z bitové kopie systému.
Disk pro opravu systému můžete vytvořit i později viz Jak vytvořit disk pro opravu systému Windows. Pokud váš počítač nemá optickou mechaniku, můžete vytvořit jednotku pro obnovení na USB flash disk viz Jak vytvořit jednotku pro obnovení Windows 10.
Na externím disku nyní máme složku se soubory bitové kopie systému. Zálohu uložte na bezpečné místo, abyste ji v případě havárie počítače mohli použít.
Jak obnovit Windows z bitové kopie systému
Pokud je operační systém Windows v takovém stavu, že se rozhodnete ho pomocí bitové kopie obnovit je třeba se dostat do prostředí pro spuštění obnovení z bitové kopie systému. To můžete udělat dvěma způsoby:
1. Když lze systém Windows spustit
Připojte externí disk s bitovou kopií systému k počítači. Jděte do nabídky »Start | Nastavení | Aktualizace a zabezpečení« a v levém menu zvolte »Obnovení«. Nyní klikněte na tlačítko »Restartovat«. Stejného výsledku dosáhnete i restartem počítače přes ikonu Start a současně stisknutou klávesou [Shift].
Dostanete se do průvodce, kde pokračujte přes volby »Odstranit potíže | Upřesnit možnosti | Obnovení z bitové kopie systému«.
2. Když systém Windows nelze spustit
Připojte externí disk s bitovou kopií systému k počítači a do optické mechaniky vložte disk pro opravu systému (případně jednotku pro obnovení), který jste si dříve vytvořili.
Nyní je potřeba počítač pomocí disku pro opravu systému spustit viz také Jak použít disk pro opravu systému. Restartujte počítač a při zobrazení výzvy »Press any key to boot from CD or DVD….« stiskněte libovolnou klávesu na klávesnici.
Vyberte rozložení jazyka klávesnice.
Pokračujte přes volby »Odstranit potíže | Upřesnit možnosti | Obnovení z bitové kopie systému«.
Po kliknutí na volbu Obnovení z bitové kopie systému zvolte cílový operační systém. V našem případě Windows 10.
Počítač nyní vyhledá disk s bitovou kopií systému.
Zobrazí se poslední dostupná bitová kopie systému. Pokud chcete počítač obnovit z jiné zálohy označte volbu »Vybrat bitovou kopii systému« a klikněte na tlačítko »Další«.
V našem případě necháme vybranou poslední dostupnou bitovou kopii systému a budeme pokračovat tlačítkem »Další«.
Nyní jsme v dialogu s dalšími možnostmi obnovení. Pokud zaškrtnete položku »Formátovat a znovu rozdělit disky na oddíly«, dojde ke zformátování všech oddílů na disku, a to i těch, které nebudou z bitové kopie systému obnoveny.
Pod tlačítkem »Upřesnit…« se nachází volba pro automatický restart po dokončení obnovení a volba pro automatickou kontrolu a aktualizaci informací o chybách disku. Obě volby jsou implicitně zapnuty a není potřeba nastavení měnit. Můžeme pokračovat tlačítkem »Další«.
Nyní je vše připraveno na spuštění procesu obnovení z bitové kopie systému. Po kliknutí na tlačítko »Dokončit« ještě potvrďte, že chcete opravdu pokračovat tlačítkem »Ano«.
Nyní se již spustí samotný proces obnovení z bitové kopie systému. Proces obnovení může trvat několik minut až několik hodin.
Po dokončení obnovení se počítač automaticky restartuje.
Vše je na svém místě tak, jako před posledním vytvořením bitové kopie systému včetně nainstalovaných aplikací a dokumentů.
TIP 1: Jak vytvořit disk pro opravu systému Windows
TIP 2: Jak vytvořit jednotku pro obnovení Windows 10
TIP 3: Jak nastavit bod obnovení Windows
TIP 4: Jak vytvořit instalační disk Windows 10
Arnost905 •
Tak jsem to udělal přesně podle návodu, ale vyhodilo mě to chybu na pořád stejném PC, že bitová kopie je vytvořena na PC s BIOS a PC používá UEFI a failed.
Ray •
Já jsem se také daleko nedostal
U mne je to tak. vytvořena bitová kopie na HDD disk vytvořeno spouštěcí CD, původní systémový disk byl SSD a nyní jsem tam vložil SAMSUNG SSD 960 PRO 512GB disk s redukcí do slotu PCIe a bohužel tento disk vidět jde, ale není tam to zaškrtávátko pro formátovat a znovu vytvořit oddíly. je šedé a stále dokola mě to vyzývá k vložení ovladače. Jenže jakého? ovladač PCIe? nebo m.2 ssd disku? Předem díky za rady.
Michael •
Čtu to tady vytvořeni kopie trvá až několik hodin?No to jako budu čekat třeba 5 hodin než to udělá?Použil jsem Aomei backupper vytvoří obnovovací cd a zálohu během asi 30 minut.A navíc ještě kromě toho že uložil vše tak jak bylo dokonce i rozdělení disku na dvě části.Windows a jeho zálohy …nevím.Mě to nechtělo obnovit ani z bodu obnovení napsalo nelze!Tak čemu je teda ten bod obnovy|?Tak jsem zkusil tohle a super.doporučuju všem.