Do složky Windows.old (většinou C:\Windows.old) systém ukládá kopii předchozí verze Windows 10. Po upgradu nebo instalaci updatu, pak máte možnost se pomocí této kopie vrátit k předchozí verzi Windows. Pokud jste si naprosto jistí že složku Windows.old potřebovat nebudete, můžete ji odstranit pomocí nástroje Vyčištění disku. Uvědomte si, že tím přijdete o možnost vrátit se k předchozí verzi Windows. Pokud nejste přihlášeni jako správce systému, bude vyžadováno zadání hesla správce.

Nástroj Vyčištění disku můžete spustit několika způsoby. Otevřete Průzkumník souborů, vyberte Tento počítač a pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu systémového disku (většinou C:). Z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti« a klikněte na tlačítko »Vyčištění disku«.

Jak smazat složku Windows.old

Další způsob jak spustit Vyčištění disku je přes pole Spustit, které otevřete pomocí kombinace kláves [Windows]+[R]. Do pole Otevřít napište příkaz »cleanmgr« a stiskněte klávesu [Enter].

Poslední možností, je do pole pro vyhledávání napsat výraz »clean« a z výsledků hledání zvolit aplikaci Vyčištění disku.

Pokud máte Vyčištění disku spuštěné, zkontrolujte že je nastaven správný disk a pokračujte tlačítkem »OK«.

Jak smazat složku Windows.old

Aplikace bude chvíli pracovat a potom zobrazí soubory, které mohou být odstraněny. Nyní klikněte na tlačítko »Vyčistit systémové soubory«.

Jak smazat složku Windows.old

Pokračujte tlačítkem »OK«.

Jak smazat složku Windows.old

Aplikace bude opět chvíli pracovat.

Jak smazat složku Windows.old

Zobrazí se seznam souborů, které je možné odstranit. Tentokrát ve výpisu přibyla i položka »Předchozí instalace systému Windows«, která v mém případě zabírá více než 25 GB místa na pevném disku. Tuto položku zaškrtněte a stejně tak můžete zaškrtnout i položku »Dočasné instalační soubory systému …«. Stiskněte tlačítko »OK«.

Jak smazat složku Windows.old

Potvrďte souhlas s odstraněním souborů tlačítkem »Odstranit soubory«.

Jak smazat složku Windows.old

Program začne pracovat a po chvíli zobrazí ještě žádost o souhlas s odstraněním dočasných instalačních souborů. Potvrďte akci tlačítkem »Ano«.

Jak smazat složku Windows.old

Program nyní začne s čištěním instalačních souborů. Po dokončení operace by složka Windows.old měla být odstraněna.

Jak smazat složku Windows.old

Co když složka Windows.old nejde odstranit?

V některých případech se stane, že se složku Windows.old nepodaří nástrojem Vyčištění disku zcela odstranit. To je celkem standardní situace a ve složce zůstane několik souborů. Většinou ale složka po několika restartech sama zmizí. Pokud máte s odstraněním Windows.old vlastní zkušenost, podělte se o ní prosím v komentářích pod článkem.

Tento problém se řešil i na českém fóru Microsoft Answers v dotazu: Jak lze odstranit složku Windows.old?

TIP: Jak najít a smazat záložní soubory Windows Update

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

19 komentářů u "Jak smazat složku Windows.old"

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>