Jak přesunout stránkovací soubor na jiný disk

Aktualizováno: 14 červen 2016
Zobrazeno: 20464

Systém Windows využívá stránkovací soubor pagefile.sys při nedostatku paměti nebo při spuštění náročných aplikací. Tento soubor je vhodné přesunout na rychlejší disk.

Jak přesunout stránkovací soubor na jiný disk

Jděte do nabídky »Start« a klikněte pravým tlačítkem myši na položku »Počítač«. Z kontextového menu zvolte »Vlastnosti«. V levém sloupci klikněte na »Upřesnit nastavení systému«. V nově otevřeném okně na kartě »Upřesnit« najděte sekci »Výkon« a klikněte na tlačítko »Nastavení...«. V okně »Možnosti výkonu« otevřete kartu »Upřesnit« a v sekci »Virtuální paměť« klikněte na »Změnit...«.

V okně »Virtuální paměť« zrušte zatržítko »Automaticky spravovat velikost stránkovacího souboru pro všechny jednotky«. Chcete-li odstranit stránkovací soubor z disku »C:« vyberte v poli pro výběr disk »C:«, označte možnost »Nepoužívat stránkovací soubor« a klikněte na tlačítko »Nastavit«. Objeví se varovná zpráva, která vás upozorní na možné problémy v případě výskytu systémové chyby. Klikněte na tlačítko »Ano«. Nyní můžete v poli pro výběr označit jednotku pro umístění stránkovacího souboru a nastavit jeho velikost. Provedené změny se projeví po restartu systému.

Ve Windows 10 použijte klávesovou zkratku [Windows] + [Pause | Break]. V otevřeném okně »Systém« klikněte na odkaz »Upřesnit nastavení systému«. V okně »Vlastnosti systému« na kartě »Upřesnit« v části »Výkon«, klikněte na tlačítko »Nastavení...«. V okně »Možnosti výkonu« přepněte na kartu »Upřesnit« a v části »Virtuální paměť« klikněte na tlačítko »Změnit...«. Další postup je stejný jako ve Windows 7 viz odstavec výše.

Jak přesunout stránkovací soubor na jiný disk

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (3)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář