Jak vypnout/restartovat počítač na dálku

Aktualizováno: 18 říjen 2016
Zobrazeno: 22059

V některých případech se může hodit možnost vypnout nebo restartovat počítač v lokální síti na dálku. Lze toho docílit pomocí příkazu v příkazové řádce.

Vypnutí/restart počítače na dálku

Nejdříve je třeba na vypínaném počítači povolit vypnutí ze vzdáleného systému. Pomocí kláves [Windows] + [R] vyvolejte okno »Spustit«, napište příkaz »gpedit.msc« a stiskněte [Enter].

Otevře se okno »Editor místních zásad skupiny«. V levé části okna postupně klikněte na »Konfigurace počítače | Nastavení systému Windows | Nastavení zabezpečení | Místní zásady | Přiřazení uživatelských práv«. Nyní v pravé části okna najděte položku »Vynutit vypnutí ze vzdáleného systému« a dvojklikem levým tlačítkem myši ji otevřete.

V otevřeném okně klikněte na »Přidat uživatele nebo skupinu« a do dolního textového pole napište výraz »Everyone« a potvrďte tlačítkem »OK«. Všechna otevřená okna zavřete, poznamenejte si IP adresu počítače a restartujte operační systém.

Nyní můžete tento počítač v síti vzdáleně vypnout pomocí příkazové řádky. Příkazovou řádku spusťte pomocí kláves [Windows] + [R] a příkazu »cmd«. Do příkazové řádky zadejte příkaz »shutdown /s /m \\IP adresa počítače« a potvrďte klávesou [Enter].

Příkaz »shutdown« má celou řadu dalších parametrů, které si můžete nechat zobrazit příkazem »shutdown /?«. Je také možné vytvořit si dávkový soubor s příkazem a vypínat nebo restartovat počítač automaticky pomocí naplánované úlohy.

Chyba: Přístup byl odepřen.(5)

Při výskytu této chyby je potřeba na vzdáleném počítači založit účet s administrátorskými právy se stejným uživatelským jménem a heslem, jaký máte na svém počítači. Když tedy máte na svém počítači účet administrátora s uživatelským jménem Admin a heslem 12345, musíte na vzdáleném počítači založit také administrátorský účet Admin s heslem 12345.

Protože příkaz »shutdown« neumí zadat jiného než aktuálního uživatele, musíte vzdálený počítač vypnout z administrátorského účtu se stejným heslem (Admin, 12345).

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (4)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář