Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Aktualizováno: 23 červen 2016
Zobrazeno: 75807

V případě, že potřebujete nastavit jiný výchozí prohlížeč internetu, e-mailového klienta nebo prohlížeč fotek a další aplikace, postupujte podle návodu.

Do nastavení výchozích aplikací se dostanete přes »Start | Nastavení | Systém | Výchozí aplikace« (nabídku »Nastavení« lze otevřít také kombinací kláves [Win] + [I]).

V případě, že chcete například nastavit jiného poštovního klienta, klikněte v okně nabídky »Zvolit výchozí aplikace« na položku »E-mail« a vyberte aplikaci, která vám vyhovuje. Stejně můžete postupovat při změně výchozího přehrávače hudby, prohlížeče fotografií, přehrávače videa, webového prohlížeče a dalších programů.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Nastavit také můžete výchozí program, podle určitého typu souboru. Přehled jednotlivých typů souborů najdete v nabídce »Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru«, která se nachází v dolní části nabídky »Zvolit výchozí aplikace«.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Volba »Nastavit výchozí možnosti aplikace« skýtá možnost nastavit program jako výchozí pro všechny typy souborů a protokolů, které může otevřít. Klikněte na program a pak na položku »Vybrat výchozí nastavení tohoto programu«.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Nyní můžete zvolit typy souborů a protokolů, které si přejete aby výchozí program implicitně otevíral. Pro potvrzení výběru klikněte na tlačítko »Uložit«.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Jak změnit výchozí program?

Výchozí program pro otevření souboru, lze změnit i jednodušeji v Průzkumníku souborů. Dejme tomu, že potřebujeme, aby se obrázky s příponou GIF otevíraly vždy v programu FastStone Image Viewer.

Otevřeme Průzkumník souborů a najdeme uložený obrázek s příponou GIF. Klikneme na něj pravým tlačítkem myši a z menu vybereme »Vlastnosti«.

Jak změnit výchozí program

Ve vlastnostech obrázku na kartě »Obecné« vidíme, že pro prohlížení obrázků s příponou GIF je výchozí aplikace Fotky. Klikneme na tlačítko »Změnit...«.

Jak změnit výchozí program

Otevřelo se nové okno s výběrem programů, vhodných k otevření souborů GIF. Nyní potřebujeme najít program FastStone Image Viewer.

Jak změnit výchozí program

Prohledáme seznam programů a označíme myší FastStone Image Viewer. Pro potvrzení volby klikneme na »OK«.

Pokud by se program v seznamu nenacházel, klikneme na odkaz »Najít jinou aplikaci v tomto počítači« na konci seznamu programů a najdeme program pomocí Průzkumníku souborů (předpokladem je nainstalovaný program FastStone Image Viewer).

Jak změnit výchozí program

Výchozím programem pro prohlížení souborů s příponou GIF je nyní FastStone Image Viewer a vidíme, že se změnila i ikona souboru. V okně vlastností souboru ještě klikneme na tlačítko »Použít« a zavřeme okno tlačítkem »OK«.

Jak změnit výchozí program

Když se nyní pokusíme GIF otevřít, soubor se automaticky zobrazí v programu FastStone Image Viewer.

TIP: Jak změnit výchozí složku pro stažené soubory

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Komentáře (13)

Podělte se o své zkušenosti v komentářích:
Napsat komentář