Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Do nastavení výchozích aplikací se dostanete přes »Start | Nastavení | Systém | Výchozí aplikace« (nabídku »Nastavení« lze otevřít také kombinací kláves [Win] + [I]).

V případě, že chcete například nastavit jiného poštovního klienta, klikněte v okně nabídky »Zvolit výchozí aplikace« na položku »E-mail« a vyberte aplikaci, která vám vyhovuje. Stejně můžete postupovat při změně výchozího přehrávače hudby, prohlížeče fotografií, přehrávače videa, webového prohlížeče a dalších programů.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Nastavit také můžete výchozí program, podle určitého typu souboru. Přehled jednotlivých typů souborů najdete v nabídce »Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru«, která se nachází v dolní části nabídky »Zvolit výchozí aplikace«.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Volba »Nastavit výchozí možnosti aplikace« skýtá možnost nastavit program jako výchozí pro všechny typy souborů a protokolů, které může otevřít. Klikněte na program a pak na položku »Vybrat výchozí nastavení tohoto programu«.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Nyní můžete zvolit typy souborů a protokolů, které si přejete aby výchozí program implicitně otevíral. Pro potvrzení výběru klikněte na tlačítko »Uložit«.

Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10

Jak změnit výchozí program?

Výchozí program pro otevření souboru, lze změnit i jednodušeji v Průzkumníku souborů. Dejme tomu, že potřebujeme, aby se obrázky s příponou GIF otevíraly vždy v programu FastStone Image Viewer.

Otevřeme Průzkumník souborů a najdeme uložený obrázek s příponou GIF. Klikneme na něj pravým tlačítkem myši a z menu vybereme »Vlastnosti«.

Jak změnit výchozí program

Ve vlastnostech obrázku na kartě »Obecné« vidíme, že pro prohlížení obrázků s příponou GIF je výchozí aplikace Fotky. Klikneme na tlačítko »Změnit…«.

Jak změnit výchozí program

Otevřelo se nové okno s výběrem programů, vhodných k otevření souborů GIF. Nyní potřebujeme najít program FastStone Image Viewer.

Jak změnit výchozí program

Prohledáme seznam programů a označíme myší FastStone Image Viewer. Pro potvrzení volby klikneme na »OK«.

Pokud by se program v seznamu nenacházel, klikneme na odkaz »Najít jinou aplikaci v tomto počítači« na konci seznamu programů a najdeme program pomocí Průzkumníku souborů (předpokladem je nainstalovaný program FastStone Image Viewer).

Jak změnit výchozí program

Výchozím programem pro prohlížení souborů s příponou GIF je nyní FastStone Image Viewer a vidíme, že se změnila i ikona souboru. V okně vlastností souboru ještě klikneme na tlačítko »Použít« a zavřeme okno tlačítkem »OK«.

Jak změnit výchozí program

Když se nyní pokusíme GIF otevřít, soubor se automaticky zobrazí v programu FastStone Image Viewer.

TIP: Jak změnit výchozí složku pro stažené soubory

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

12 komentářů u "Jak nastavit výchozí programy ve Windows 10"

 • Návod je super, ale Windows 10 mi přidružení přípon neustále "ničí," což je doprovázeno hláškou "Výchozí nastavení aplikace se resetovalo" + text o tom, které přípony se to týká + absurdním sdělením, že důvodem jsou potíže mnou přidružené aplikace (například nejnovější Adobe Acrobat Reader, Firefox a podobně, což je úplný nesmysl). Netušíš, co s tím? Nebo alespoň co dát do vyhledávače? Česky to nic nenajde a v angličtině jsem tu hlášku zatím neměl tu čet "potkat." Děkuji.

 • rikisoft • 

  rád bych se dověděl víc… nastavení asociací pro programy je jasné, ale já potřebuju najít jak nastavit otevírání složek. VLC media player mi změnil nastavení pro otevírání složek (otevírají se v VLC) a já bych rád vrátil výchozí aplikaci na Explorer. To jsem se v článku nedočetl. Existuje jiná cesta než kompletní reinstalace systému? rikisoft@seznam.cz Díky za odpověď.

 • Mám podobný problém – neustále vyskakující okno ve Windows 10 Nastavení / Zvolit výchozí aplikace, požadující nastavení internetového prohlížeče (požívám Firefox). Po zavření okna se do cca 1 minuty objeví znovu. Netušíte někdo, co s tím? Díky

 • od osmiček nemohu najít nastavení dalších operací se souborem. V sedmičkách ještě šlo nastavit, že po pravém kiknutí na soubor byl v dialogu nejen otevžít, ale třeba i upravit nebo edit… Hodí se to nepříklad pro fotky, které rychle prohlížíte v nějakém rychlém prohlížeči, ale upravujete ve photoshopu. Řešení použitím dialogu "otevřít v programu" je těžkopádné…

 • našel jsem příkaz pro export a import export se uloží do xml ale když to chci naimportovat tak se nic nezmění v novym win
  export příkaz:
  dism /online /Export-DefaultAppAssociations:"%UserProfile%DesktopMyDefaultAppAssociations.xml"

  import příkaz:
  dism /online /Import-DefaultAppAssociations:"c:chromesetupMyDefaultAppAssociations.xml"
  ale ten import prostě nechce fungovat tak nechápu.

 • Nejde mi otevřít žádný mail s přílohou videa. Místo toho se zobrazí reklama na Lenovo. Media player je staženo. Máte někdo radu ?
  Děkuji

 • trainer • 

  Dobrý den, mám výchozí program pro poštu TheBat. Ale kliknu ve webovém prohlízeči na mail odkaz a otevře se mi že to mám otevřít v účtu Microsoft. Nemám, nechci. jak prosím nastavit aby se mi to otevřelo v Batu. Windows 8.1.

 • Zdenek • 

  Mám aktuálně zajímavý problém který sem zatím nevyřešil. Potřebuji nastavit ve výchozích aplikacích ve výchozí aplikace podle protokolu v ssh protokoku aplikaci putty. Bohužel se mi jí nepodařilo nadefinovat. Zkoušel jsem registry a powershell nicméně ve výběru aplikací zůstává pouze Windows Store. Prosím o radu. Děkuji

 • Tomiket • 

  Věděl by jste někdo? Potřebuji pro příponu dds nadefinovat jako spouštěcí program dxtbmp, ale pro mě z neznámého důvodu tak nelze udělat, pokud nastavím spouštění patřičným programem v nastavení "otevřít v programu" zůstane v kolonce "neznámá aplikace" pokud se to pokusím obejít přes "Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru" přičemž pro *.dds je v seznamu na výběr dxtbmp (a windows store) tak při zvolení a chvilce čekání nedojde k přiřazení programu. A neb s *.dds potřebuji pracovat ve větší míře potřeboval bych tenty soubory spouštět v dxtbmp jednoducho a né je pořád vytahovat z archivu, klikat na "spustit v programu" a nalistovat patřičný.

 • Ve win 10 je nastavena nová verze gmailu. Snažilksem se gmail nastavit do původní podoby. No, nepovedlo se. Prosím poradíte mi jak nastavit původní neboli standartní gmail ? Předem děkuji.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>