Pokud máte povoleno generování dump souboru, najdete ho v nastavené složce. Nejčastěji je to »C:\Windows\Minidump\« a »C:\Windows\Memory.dmp«. Tento soubor je potřeba k analýze příčiny modré smrti.

Jak otevřít soubor dmp po modré smrti (BSOD)

Jestli máte povolené generování výpisu stavu paměti si můžete zkontrolovat v »Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Systém | Upřesnit nastavení systému«. Zde se přepněte na kartu »Upřesnit« a klikněte na tlačítko »Nastavení…« u položky »Spouštění a zotavení systému«.

Jak otevřít soubor dmp po modré smrti (BSOD)

K analýze výpisu paměti budete potřebovat nástroj Debugging Tools For Windows od Microsoftu. Na stránce klikněte na odkaz »Get Debugging Tools for Windows (WinDbg) (from the SDK)«. Stáhne se soubor »sdksetup.exe«. Spusťte instalaci, nechte všechny volby ve výchozím nastavení a pokračujte až k výběru jednotlivých funkcí. Zde nechejte aktivní pouze »Debugging Tools for Windows« a klikněte na tlačítko »Install«.

Jak otevřít soubor dmp po modré smrti (BSOD)

Po dokončení instalace spusťte aplikaci WinDbg s oprávněním správce. Klikněte na název aplikace pravým tlačítkem myši a z menu vyberte volbu »Spustit jako správce«. Nyní je nutné nastavit cestu k symbolům. V menu klikněte na »File | Symbol File Path…«. Do textového pole zadejte adresu »https://msdl.microsoft.com/download/symbols« a potvrďte tlačítkem »OK«.

Jak otevřít soubor dmp po modré smrti (BSOD)

Nyní již můžete začít s analýzou. V menu zvolte »File | Open Crash Dump« a najděte složku, ve které se nacházejí soubory .dmp. Pravděpodobně to bude »C:\Windows\Minidump« nebo »C:\Windows\Memory.dmp«.

Jak otevřít soubor dmp po modré smrti (BSOD)

Po otevření souboru se začnou načítat symboly. Po načtení můžete zadávat příkazy do příkazového řádku ve spodní části okna aplikace. Stačí napsat příkaz »!analyze –v«, nebo na příkaz kliknout myší.

Jak otevřít soubor dmp po modré smrti (BSOD)

Po dokončení analýzy se zaměříme na položky »PROCESS_NAME« (jméno procesu, který způsobil pád systému), »MODULE_NAME« a »IMAGE_NAME«. V našem případě vidíme, že problém způsobil proces svchost.exe.

Jak otevřít soubor dmp po modré smrti (BSOD)

Analýza výpisu stavu paměti nám pomohla odhalit příčinu pádu systému a nasměrovala nás v dalším hledání a řešení problému.

TIP: Testování paměti RAM ve Windows

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>