Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Zatímco u plotnových pevných disků se množství zapsaných dat na životnosti disku takřka neprojeví, v případě SSD disků je tomu naopak.

Windows 8 a Windows 10 již přítomnost SSD disku automaticky detekují a přizpůsobí nastavení některých funkcí. Ve Windows 7 musíte tyto nastavení upravit ručně, případně využít aplikace, které poskytují někteří výrobci pevných disků. Pro disky SAMSUNG lze využít nástroj SSD Magician a pro disky Intel zase SSD Toolbox.

Úprava parametrů Windows 7 pro SSD disky zahrnuje:

Vypnutí defragmentace

Otevřete Průzkumník souborů a klikněte pravým tlačítkem myši na disk. Z kontextového menu vyberte »Vlastnosti«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Přepněte na záložku »Nástroje« a klikněte na tlačítko »Defragmentovat…«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

V okně Defragmentace disku klikněte na tlačítko »Konfigurovat plán…«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Nyní klikněte na tlačítko »Vybrat disky…«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Zrušte zatržení u SSD disků a zvažte vypnutí volby »Automaticky defragmentovat nové disky«. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Vypnutí defragmentace SSD disku je nastaveno.

Vypnutí funkce Prefetch

Funkce Prefetch má za úkol optimalizovat umístění souborů potřebných pro start systému za účelem jeho zrychlení. To je u rychlého SSD disku zbytečné.

Klikněte na ikonu Start a do pole pro vyhledávání napište příkaz »regedit«. Ve výsledcích vyhledávání potom klikněte na »regedit« pravým tlačítkem myši a z kontextového menu zvolte »Spustit jako správce«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

V Editoru registru se proklikejte stromovou strukturou na klíč PrefetchParameters: »HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\MemoryManagement\PrefetchParameters«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

V klíči PrefetchParameters najdete hodnoty »EnablePrefetcher« a »EnableSuperfetch«. Jejich hodnotu je třeba nastavit na »0«.

Dvojklikem myši otevřete »EnablePrefetcher« a změňte »Údaj hodnoty:« na »0«. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Stejný postup použijte i pro nastavení »EnableSuperfetch«. Její hodnota bude také »0«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Vypnutí NTFS Last Access

NTFS Last Access – čas posledního přístupu k souboru. Tuto funkci vypnete opět v Editoru registru. Stejně jako v předchozím kroku otevřete Editor registru jako správce.

Najděte klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ Control\ FileSystem«. V klíči FileSystem otevřete »NtfsDisableLastAccessUpdate« a nastavte její hodnotu na »1«. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Vypnutí indexování

Pokud nepotřebujete často vyhledávat soubory na disku, je vhodné funkci indexování vypnout.

Otevřete »Ovládací panely | Programy« a klikněte na položku »Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Po načtení funkcí systému Windows sjeďte dolů a zrušte zatržení u položky »Windows Search«. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Chvíli počkejte na dokončení konfigurace a restartujte počítač.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

V případě, že indexování vypínat nechcete a máte v počítači druhý plotnový disk, můžete ukládání indexů přesunout na tento disk.

Klikněte na tlačítko nabídky Start a do vyhledávání napište »Možnosti indexování«. Ve výsledcích hledání potom klikněte na »Možnosti indexování«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

V okně Možnosti indexování klikněte na tlačítko »Upřesnit«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Zde klikněte v části »Umístění indexu« na tlačítko »Vybrat nové« a zvolte složku pro ukládání indexu na jiném disku.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Přesunutí stránkovacího souboru na jiný disk

Windows využívají stránkovací soubor pagefile.sys k odkládání dat při nedostatku paměti nebo při spuštění náročných aplikací. Při stránkování dochází k častému přepisu stejných buněk. Jestliže máte v počítači jako druhý disk klasický plotnový HDD, můžete přesunout stránkovací soubor na něj. Viz Jak přesunout stránkovací soubor na jiný disk.

Pokud máte Windows 7 64-bit a více než 8 GB  RAM, můžete zkusit stránkování úplně vypnout. Může se ale stát, že některé aplikace (typicky hry) budou zapnuté stránkování vyžadovat.

Zakázání režimu hibernace

Vzhledem k rychlosti SSD disků není potřeba pro start systému využívat režim hibernace (pokud ho váš počítač podporuje). Při hibernaci se ukládá i několikrát denně celý obsah paměti RAM na disk. Čím větší máte RAM tím více dat se bude zapisovat.

Spusťte příkazový řádek jako administrátor. Klikněte na ikonu nabídky Start a do pole pro hledání napište příkaz »cmd«. Ve výsledcích hledání klikněte na »cmd« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte »Spustit jako správce«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

V příkazovém řádku napište příkaz »powercfg -h off«. Příkaz potvrďte klávesou [Enter].

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Hlídání zaplnění disku

Při zaplnění disku dochází k opakovanému přepisování stejných buněk a při zápisu velkého množství dat může dojít k degradaci výkonu, protože systém nestíhá přepisovat na pozadí volné buňky (TRIM). Doporučuje se nechávat 20% volného místa na SSD disku.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Kontrola spuštění funkce TRIM

Informaci o tom, že váš disk podporuje funkci TRIM získáte pomocí příkazu v příkazovém řádku. Spusťte příkazový řádek jako správce a napište příkaz »fsutil behavior query disabledeletenotify«. Příkaz potvrďte klávesou [Enter]. Hodnota DisableDeleteNotify má být rovna »0«. V tomto případě je příkaz TRIM aktivní.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Zkontrolovat programy a složky

Různé vypalovací programy, programy pro střih videa nebo archivační programy (Winzip, Winrar) ukládají na disk spoustu dočasných souborů. Je na zvážení, zda by nebylo lepší ukládání těchto souborů přesunout na plotnový disk.

Obdobná situace je i v případě defaultních složek Dokumenty, Obrázky, Videa a Hudba. Tyto složky můžete také přesunout na plotnový pevný disk. Složky jsou standardně v umístění »C:\Users\Jméno_uživatele«. Klikněte pravým tlačítkem myši na složku, kterou chcete přesunout na jiný disk a z kontextového menu zvolte »Vlastnosti«. Přepněte na kartu »Umístění« a zde můžete přepsat cestu k nové složce. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.

Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk

Na závěr je dobré zmínit, že SSD disky sice mají omezenou životnost buněk pro zápis dat a je dobré tyto zápisy minimalizovat, ale není třeba situaci nijak dramatizovat. Buňky SSD disků zaručují tisíce přepisů a vydrží tak sloužit mnoho let.

TIP: Jak spustit Windows po přesunu na SSD

 

 

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

5 komentářů u "Jak nastavit Windows 7 pro SSD disk"

  • K používání SSD disků super rady.
    Jen mi chybí jak přesunout celou složku USERS z SSD disku C: na jiný plotnový disk.
    Prý to nějak jde-nějakým trvalým přesměrováním mklink … ve Win10

  • Prečo odporúčaš presunúť pagefile.sys na iný disk, keď v tvojom odkaze ako nato je hneď v úvode napísané :Tento soubor je vhodné přesunout na rychlejší disk. Však rýchlejší je predsa SSD disk a nemyslím si že by to malo nejaký vplyv na zápis do buniek.
    Myslím si že ak máš starší hardwer napr. pomalšiu a malú RAMku tak je výhodné ho mať na SSD disku ktorý je oveľa rýchlejší ako tie RAMky.

  • Stenly – Na rýchlejší klasický disk, pretože pagefile sa na disku ukladá len na jedno miesto a systém často do neho zapisuje, tým pádom by sa táto časť SSD disku rýchlo znehodnotila.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>