Zakažte automaticky spouštěné programy
Programy, které se spouští se startem Windows, mohou výrazně prodloužit spuštění počítače a zpomalit jeho chod. Redukci položek spouštěných při startu Windows provedete pomocí nástroje »msconfig« (Windows XP, Windows Vista, Windows 7) nebo Správce úloh (Windows 8, Windows 10).
Nástroj Konfigurace systému spusťte pomocí klávesové zkratky [Windows]+[R] a příkazu »msconfig«. V Konfiguraci systému přepněte na kartu »Po spuštění«. Zde deaktivujte spouštění programů, které už nepoužíváte nebo jejichž spuštění je při startu systému zbytečné. Deaktivovat můžete položky jako QuickTime, Google Update a další. Programy, které mají jako výrobce uvedený Microsoft Corporation ponechte v seznamu po spuštění aktivní.
Obecně je důležité dodržovat pravidlo, že pokud si nejste jisti, co daný program nebo služba dělá, nechte je aktivované.
Správce úloh spustíte klávesovou zkratkou [Ctrl]+[Shift]+[Esc]. Zde je na kartě »Po spuštění« výpis programů, které startují současně s Windows. Projděte seznam a deaktivujte programy, které není nutné spouštět.
Viz také: Jak zrychlit start Windows 10.
Najděte procesy nejvíce zatěžující systémové zdroje
Použijte [Ctrl]+[Shift]+[Esc] a spusťte Správce úloh. Na kartě »Procesy« klikněte na hlavičku sloupce »Procesor« a seřaďte položky podle zatížení procesoru. Celkové zatížení procesoru by se mělo ideálně pohybovat v jednotkách procent.
Ve výpisu procesů tak můžete odhalit viníka zpomalení běhu počítače. Zkuste ukončit program jehož proces nadměrně vytěžuje systémové zdroje, případně ukončete proces kliknutím pravým tlačítkem myši na název procesu a z kontextového menu vyberte »Ukončit úlohu«.
Dejte pozor, abyste neukončili nějaký systémový proces. To by mělo za následek ohrožení běhu celého systému.
Viz také: Co způsobuje pomalé spouštění Windows.
Vyčistěte disk od dočasných souborů
K postupnému snižování výkonu počítače dochází také z důvodu nahromadění nepotřebných či dočasných souborů za roky používání počítače. K vyčištění disku od dočasných souborů je určena aplikace Vyčištění disku. Použijte klávesovou zkratu [Windows]+[R], napište příkaz »cleanmgr« a potvrďte klávesou [Enter].
Zvolte, kterou jednotku chcete vyčistit a klikněte na tlačítko »OK«. Aplikace provede potřebné úkony a zobrazí seznam souborů, které mohou být odstraněny. Zaškrtněte, co vše se má odstranit a klikněte na »OK«.
Vyčistit můžete, také systémové soubory viz Jak najít a smazat záložní soubory Windows Update.
Vypněte vizuální efekty
Jestliže váš počítač disponuje málo výkonnými komponentami, je namístě potlačit vizuální efekty Windows. Operační systém potom sice nebude tak hezký, ale jeho odezva se zrychlí.
Pomocí klávesové zkratky [Windows]+[Pause] otevřete okno »Systém« a klikněte na odkaz »Upřesnit nastavení systému«. V nově otevřeném okně na záložce »Upřesnit« klikněte v části »Výkon« na tlačítko »Nastavení…«. Otevře se okno »Možnosti výkonu«, kde můžete vybrat volbu »Optimalizovat pro výkon« nebo sami rozhodnout o nejlepším nastavení.
Nepoužívejte více antivirů
Nikdy nepoužívejte více antivirových programů najednou. Antivirové programy pronikají hluboko do operačního systému a použití více různých programů s aktivními rezidentními štíty, vede ke konfliktům a pádům operačního systému.
Společně s antivirovým programem lze používat aplikace, které neobsahují klasický antivirový rezidentní štít kontrolující soubory v reálném čase. K těm patří například Malwarebytes Anti-Malware Free.
Mnoho doplňků ve webovém prohlížeči
Mnoho nainstalovaných doplňků, rozšíření nebo toolbarů může značně zpomalit práci s webovým prohlížečem. Odinstalujte z prohlížeče všechny doplňky, které nepoužíváte.
Společně s některými programy se nainstalují i toolbary bez vědomí uživatele. Použijte klávesovou zkratku [Windows]+[R], napište příkaz »appwiz.cpl« a klikněte na tlačítko »OK«. Otevře se okno »Programy a funkce«. Najděte toolbary a programy, které nepoužíváte a odinstalujte je.
Malware
Jednou z příčin zpomalení počítače, může být nákaza malwarem. Malware je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému.
Účinným nástrojem proti malware je Malwarebytes Anti-Malware, který ve verzi zdarma pro domácí použití nemá aktivní rezidentní štít, takže je použitelný i s antivirovým programem, který již máte nainstalovaný v počítači. Po instalaci spusťte sken operačního systém a zlikvidujte všechny nalezené hrozby.
Použijte bod obnovení
Máte-li zapnutou funkci Ochrana systému, můžete se pokusit obnovit operační systém do stavu před začátkem problémů. Návod: Jak obnovit Windows do předchozího stavu pomocí bodu obnovení.
Málo místa na pevném disku
Zkontrolujte dostatek volného místa na pevném disku. To by mělo být ideálně několik gigabajtů. Úplné zaplnění pevného disku může přinést problém v podobě zpomalení počítače, kdy například nelze dokončit aktualizaci Windows a ta se může spouštět v nekonečné smyčce.
Pokud máte zapnutou funkci Ochrana systému, zkontrolujte nastavení vytváření bodů obnovy. Můžou zabírat mnoho gigabajtů místa na pevném disku.
Stiskněte klávesovou zkratku [Windows]+[Pause] a klikněte na odkaz »Ochrana systému«. V nově otevřeném okně na záložce »Ochrana systému« vyberte pevný disk, na kterém je ochrana systému zapnuta a klikněte na tlačítko »Konfigurovat…«. Zde zkontrolujte, kolik místa využívají body obnovy a případně nastavení upravte. O nastavení bodů obnovení pojednává také návod Na disku ubývá místo.
Aktualizace ovladačů
Důležitým předpokladem pro to, aby váš počítač pracoval stabilně a na plný výkon, jsou aktuální ovladače hardwaru. Především v případě grafické karty je nezbytné instalovat ovladač dodávaný výrobcem. O ovladače ke standardnímu hardware se postará služba Windows Update, která vyhledá a nainstaluje stabilní ovladače certifikované Microsoftem. Ve Správci zařízení zkontrolujte, zda jsou všechny ovladače správně nainstalované a aktuální.
Správce zařízení otevřete pomocí klávesové zkratky [Windows]+[Pause] a v okně »Systém« klikněte na odkaz »Správce zařízení«.
Viz také: Jak odinstalovat staré ovladače.
Vyzkoušejte poradce při potížích
V Ovládacích panelech se ukrývá také funkce Poradce při potížích s počítačem. Použijte klávesovou zkratku [Windows]+[Pause] a otevřete odkaz »Zabezpečení a údržba« v levém dolním rohu. V panelu »Zabezpečení a údržba« zkontrolujte, zda systém nehlásí nějaký problém.
Pokud se zde žádný problém nevyskytuje, spusťte v dolní části okna »Poradce při potížích«. Poradce při potížích poskytuje automatické řešení problémů s počítačem. Pro nalezení řešení konkrétního problému, klikněte na příslušnou kategorii nebo použijte pole »Hledat«.
Méně multitaskingu
Pokuste se také upravit své pracovní návyky. Příliš spuštěných programů a oken na slabším hardwaru, počítač výrazně zpomalí.
TIP: Problém s grafickou kartou
Medved •
Hezky popsané nástroje windows
Jan •
Provedeno vše výše uvedené a stejně se na počítači téměř nedá pracovat. Zamrz častokrát. Je po formátování systému windows, proto vir, či malvare nepřichází v úvahu. Pc je 6 let starý a ještě se ho nechci zbavovat . V případě hardwareho problému se problém vztahuje na grafickou kartu ? Děkuji
Call •
Jak vypnout ve Win 10 proces Windows module instaler ?( který zabírá nejvíce výkonu PC )
A odesílání společnosti Microsoft ?