Zakažte automaticky spouštěné programy

Programy, které se spouští se startem Windows, mohou výrazně prodloužit spuštění počítače a zpomalit jeho chod. Redukci položek spouštěných při startu Windows provedete pomocí nástroje »msconfig« (Windows XP, Windows Vista, Windows 7) nebo Správce úloh (Windows 8, Windows 10).

Nástroj Konfigurace systému spusťte pomocí klávesové zkratky [Windows]+[R] a příkazu »msconfig«. V Konfiguraci systému přepněte na kartu »Po spuštění«. Zde deaktivujte spouštění programů, které už nepoužíváte nebo jejichž spuštění je při startu systému zbytečné. Deaktivovat můžete položky jako QuickTime, Google Update a další. Programy, které mají jako výrobce uvedený Microsoft Corporation ponechte v seznamu po spuštění aktivní.

Obecně je důležité dodržovat pravidlo, že pokud si nejste jisti, co daný program nebo služba dělá, nechte je aktivované.

Pomalý počítač - zakažte automaticky spouštěné programy

Správce úloh spustíte klávesovou zkratkou [Ctrl]+[Shift]+[Esc]. Zde je na kartě »Po spuštění« výpis programů, které startují současně s Windows. Projděte seznam a deaktivujte programy, které není nutné spouštět.

Pomalý počítač - zakažte automaticky spouštěné programy

Viz také: Jak zrychlit start Windows 10.

Najděte procesy nejvíce zatěžující systémové zdroje

Použijte [Ctrl]+[Shift]+[Esc] a spusťte Správce úloh. Na kartě »Procesy« klikněte na hlavičku sloupce »Procesor« a seřaďte položky podle zatížení procesoru. Celkové zatížení procesoru by se mělo ideálně pohybovat v jednotkách procent.

Ve výpisu procesů tak můžete odhalit viníka zpomalení běhu počítače. Zkuste ukončit program jehož proces nadměrně vytěžuje systémové zdroje, případně ukončete proces kliknutím pravým tlačítkem myši na název procesu a z kontextového menu vyberte »Ukončit úlohu«.

Dejte pozor, abyste neukončili nějaký systémový proces. To by mělo za následek ohrožení běhu celého systému.

Pomalý počítač - ukončete procesy, které nadměrně zatěžují systémové zdroje

Viz také: Co způsobuje pomalé spouštění Windows.

Vyčistěte disk od dočasných souborů

K postupnému snižování výkonu počítače dochází také z důvodu nahromadění nepotřebných či dočasných souborů za roky používání počítače. K vyčištění disku od dočasných souborů je určena aplikace Vyčištění disku. Použijte klávesovou zkratu [Windows]+[R], napište příkaz »cleanmgr« a potvrďte klávesou [Enter].

Zvolte, kterou jednotku chcete vyčistit a klikněte na tlačítko »OK«. Aplikace provede potřebné úkony a zobrazí seznam souborů, které mohou být odstraněny. Zaškrtněte, co vše se má odstranit a klikněte na »OK«.

Pomalý počítač - vyčistěte disk od nepotřebných souborů 

Vyčistit můžete, také systémové soubory viz Jak najít a smazat záložní soubory Windows Update.

Vypněte vizuální efekty

Jestliže váš počítač disponuje málo výkonnými komponentami, je namístě potlačit vizuální efekty Windows. Operační systém potom sice nebude tak hezký, ale jeho odezva se zrychlí.

Pomocí klávesové zkratky [Windows]+[Pause] otevřete okno »Systém« a klikněte na odkaz »Upřesnit nastavení systému«. V nově otevřeném okně na záložce »Upřesnit« klikněte v části »Výkon« na tlačítko »Nastavení…«. Otevře se okno »Možnosti výkonu«, kde můžete vybrat volbu »Optimalizovat pro výkon« nebo sami rozhodnout o nejlepším nastavení.

Pomalý počítač - vypněte vizuální efekty

Nepoužívejte více antivirů

Nikdy nepoužívejte více antivirových programů najednou. Antivirové programy pronikají hluboko do operačního systému a použití více různých programů s aktivními rezidentními štíty, vede ke konfliktům a pádům operačního systému.

Společně s antivirovým programem lze používat aplikace, které neobsahují klasický antivirový rezidentní štít kontrolující soubory v reálném čase. K těm patří například Malwarebytes Anti-Malware Free.

Mnoho doplňků ve webovém prohlížeči

Mnoho nainstalovaných doplňků, rozšíření nebo toolbarů může značně zpomalit práci s webovým prohlížečem. Odinstalujte z prohlížeče všechny doplňky, které nepoužíváte.

Společně s některými programy se nainstalují i toolbary bez vědomí uživatele. Použijte klávesovou zkratku [Windows]+[R], napište příkaz »appwiz.cpl« a klikněte na tlačítko »OK«. Otevře se okno »Programy a funkce«. Najděte toolbary a programy, které nepoužíváte a odinstalujte je.

Pomalý počítač - odinstalujte doplňky a toolbary

Malware

Jednou z příčin zpomalení počítače, může být nákaza malwarem. Malware je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému.

Účinným nástrojem proti malware je Malwarebytes Anti-Malware, který ve verzi zdarma pro domácí použití nemá aktivní rezidentní štít, takže je použitelný i s antivirovým programem, který již máte nainstalovaný v počítači. Po instalaci spusťte sken operačního systém a zlikvidujte všechny nalezené hrozby.

Pomalý počítač - odstraňte malware

Použijte bod obnovení

Máte-li zapnutou funkci Ochrana systému, můžete se pokusit obnovit operační systém do stavu před začátkem problémů. Návod: Jak obnovit Windows do předchozího stavu pomocí bodu obnovení.

Pomalý počítač - obnovte počítač do předchozího stavu

Málo místa na pevném disku

Zkontrolujte dostatek volného místa na pevném disku. To by mělo být ideálně několik gigabajtů. Úplné zaplnění pevného disku může přinést problém v podobě zpomalení počítače, kdy například nelze dokončit aktualizaci Windows a ta se může spouštět v nekonečné smyčce.

Pomalý počítač - zkontrolujte volné místo na pevném disku

Pokud máte zapnutou funkci Ochrana systému, zkontrolujte nastavení vytváření bodů obnovy. Můžou zabírat mnoho gigabajtů místa na pevném disku.

Stiskněte klávesovou zkratku [Windows]+[Pause] a klikněte na odkaz »Ochrana systému«. V nově otevřeném okně na záložce »Ochrana systému« vyberte pevný disk, na kterém je ochrana systému zapnuta a klikněte na tlačítko »Konfigurovat…«. Zde zkontrolujte, kolik místa využívají body obnovy a případně nastavení upravte. O nastavení bodů obnovení pojednává také návod Na disku ubývá místo.

Pomalý počítač - nastavení bodů obnovení

Aktualizace ovladačů

Důležitým předpokladem pro to, aby váš počítač pracoval stabilně a na plný výkon, jsou aktuální ovladače hardwaru. Především v případě grafické karty je nezbytné instalovat ovladač dodávaný výrobcem. O ovladače ke standardnímu hardware se postará služba Windows Update, která vyhledá a nainstaluje stabilní ovladače certifikované Microsoftem. Ve Správci zařízení zkontrolujte, zda jsou všechny ovladače správně nainstalované a aktuální.

Správce zařízení otevřete pomocí klávesové zkratky [Windows]+[Pause] a v okně »Systém« klikněte na odkaz »Správce zařízení«.

Pomalý počítač - aktualizace ovladačů

Viz také: Jak odinstalovat staré ovladače.

Vyzkoušejte poradce při potížích

V Ovládacích panelech se ukrývá také funkce Poradce při potížích s počítačem. Použijte klávesovou zkratku [Windows]+[Pause] a otevřete odkaz »Zabezpečení a údržba« v levém dolním rohu. V panelu »Zabezpečení a údržba« zkontrolujte, zda systém nehlásí nějaký problém.

Pomalý počítač - zkontrolujte hlášení problémů v panelu Zabezpečení a údržba

Pokud se zde žádný problém nevyskytuje, spusťte v dolní části okna »Poradce při potížích«. Poradce při potížích poskytuje automatické řešení problémů s počítačem. Pro nalezení řešení konkrétního problému, klikněte na příslušnou kategorii nebo použijte pole »Hledat«.

Pomalý počítač - Poradce při potížích

Méně multitaskingu

Pokuste se také upravit své pracovní návyky. Příliš spuštěných programů a oken na slabším hardwaru, počítač výrazně zpomalí.

Pomalý počítač - upravte své pracovní návyky

TIP: Problém s grafickou kartou

Návod nestačil? Chcete se na něco zeptat?

IT-forum.cz

 

Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

3 komentáře u "Pomalý počítač"

  • Provedeno vše výše uvedené a stejně se na počítači téměř nedá pracovat. Zamrz častokrát. Je po formátování systému windows, proto vir, či malvare nepřichází v úvahu. Pc je 6 let starý a ještě se ho nechci zbavovat . V případě hardwareho problému se problém vztahuje na grafickou kartu ? Děkuji

  • Jak vypnout ve Win 10 proces Windows module instaler ?( který zabírá nejvíce výkonu PC )
    A odesílání společnosti Microsoft ?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>